1392/7/3 چهارشنبه پيام نخست وزير روسيه در مجمع عمومي ساليانه ايزو در شهر سنت پطرزبورگ – روسيه عدم انطباق با استانداردها، زندگي را به خطر مي افکند

آقاي ديميتري مدودف نخست وزير روسيه در نامه­اي ضمن خوش­آمدگويي به شرکت کنندگان در اجلاس مجمع عمومي ايزو، بزرگترين سازمان تدوين کننده استانداردهاي بين­المللي اعلام نمود: نمي­توان درباره اهميت پايبندي به استانداردها در صنايعي که عدم انطباق در آن منجر به تهديد جان انسانها و فجايع زيست محيطي و صنعتي مي­شود، غلو کرد.

اين رويداد از روز يکشنبه گذشته در شهر سنت پطرزبورگ روسيه آغاز شد. نمايندگان 128 کشور درباره روشهاي آسانتر کردن، ‌سريع­تر و بهينه نمودن تدوين استانداردها و تامين نيازهاي دنياي امروز به گفتگو پرداختند.

پيام نخست وزير روسيه توسط آقاي گلب نکيتين، معاون وزير تجارت روسيه قرائت شد. وي در ادامه اظهار داشت با ايفاي نقش فعال­تر وزارت تجارت روسيه، اين کشور به دنبال "تولد دوم" در فرآيند استانداردسازي است.

آقاي گريگوري الکين رئيس استاندارد روسيه (GOST R)، عضو سازمان ايزو و ميزبان اين رويداد گفت: "اکثر شما مي­دانيد که در سال گذشته روسيه به عضويت سازمان تجارت جهاني (WTO) درآمد. الزمات اين سازمان در به کارگيري استانداردهاي بين­المللي آميخته شد و به اين دليل امروزه استانداردسازي از اهميت فوق­العاده­اي براي ما برخوردار است".

خانواده بزرگ

يکي از موضوعات اصلي مجمع عمومي امسال، مشارکت ذي­نفعان است.

آقاي تري هيل، رئيس سازمان ايزو، بر اهميت کمک به کليه گروههاي علاقمند به مشارکت فعال در امر تدوين استانداردها و ايجاد ساختار نظامند نيازهاي مشتريان و پاسخگويي به عنوان اولويت اصلي سازمان ايزو تاکيد کرد. "ما بايد مطمئن باشيم آنچه که تدوين مي­نماييم هماني است که ذي­نفعان بدان نياز دارند و هيچ راهي براي اين کار بهتر از ارتباط نزديک با آنها نيست".

وي همچنين اضافه کرد؛ کليد مشارکت ايزو، تنوع و گستردگي آن بوده و ايزو يک خانواده بزرگ است. 163 کشور عضو اين سازمان هستند و بيش از 600 سازمان بين­المللي و منطقه­اي با آن همکاري دارند. علاوه ­بر اين، هزاران کارشناس از بخشهاي مختلف صنعتي، مالي و برنامه­ريزي، از سازمانهاي حقوق مصرف کنندگان،‌ صنايع،‌ نهادهاي دولتي و دانشگاهي با صرف زمان و تلاشهاي مستمر در تدوين استانداردهاي بين­المللي فعاليت دارند.

آقاي راب استيل، دبيرکل ايزو؛ ادامه داد ما بايد از مشارکت خوب مشتريان مطمئن شويم. اين اولين هدف کليدي از برنامه راهبردي ايزو است. اما اين يک سيستم دو طرفه است. ايشان در يک کنفرانس خبري پيش از آغاز مراسم خوش­آمد گويي گفتند مشارکت در تدوين استانداردهاي ايزو بسيار با اهميت است،‌ در غير اينصورت مانند آن است که قلم را به رقيب دهيد و از وي بخواهيد تا قوانين را بنويسد".

ما به عنوان استاندارد کنندگان فرصتهاي بسيار داريم تا تغيير مثبت را در جهان ايجاد نماييم.

 

منبع: سايت ايزو

مترجم: سعيد حسني

ويراستار: کيواندخت پيرمحمدي

نسخه قابل چاپ
بيشتر